Różnice w wysokości podatku zależące od rodzaju opodatkowania wynajmującego dom

Jeśli wypożyczamy mieszkanie, to mamy prawo wyboru najbardziej korzystnej formy opodatkowania. Przy ustaleniach wynajmu problemów podatkowych jest niemało i dotyczą one posiadacza lokalu. Podstawowym jest dobór trybu rozliczania z urzędem skarbowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która poczęła uzyskiwać zysk z wynajmu i wybrała podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stopą 8,5 proc., winna zawiadomić o tym fakcie kierownika urzędu podatkowego właściwego dla punktu zamieszkania. Jeśli tego nie uczyni, będzie przymuszona płacić podatek wedle skali podatkowej. W celu wyłonienia ryczałtu jako formy podatku od wynajmu mieszkania, wystarcza przekazać pisemne oświadczenie, nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zdobyliśmy pierwszy dochód z wynajmu. W większości przypadków opłacenie jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wysokości 8,5 proc. kalkuluje się bardziej aniżeli opłacanie podatku wedle wielkości podatkowej. Specjalną zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, tym samym nie powiększa kwoty dochodów do potrącenia według skali podatkowej.
Mnóstwo informacji:

Drugą możliwą formą opłacania podatku od najmu mieszkania własnego jest skala podatkowa.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy tekst, bez wahania zobacz dodatkowo inne warte przejrzenia (http://ekobak.pl/) wpisy – niewątpliwie również Cię zaabsorbują.

Znaczy to opłacanie podatku wedle aktualnej w danym roku skali, obecnie stawki są dwie (18 i 32 proc.). W wypadku, kiedy właściciel ma znaczne koszty powiązane z dzierżawieniem lokum, wtenczas lepiej dochodowa będzie dla niego skala podatkowa, bowiem dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania będzie zmniejszony o koszty, a w rezultacie podatek do opłaty niższy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Warto również dodać, że jeśli dom jest wynajmowany razem przez małżonków, to wolno wyjątkowo stosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie muszą jednak zdobywać dochody z wielorakich źródeł, to znaczy na przykład jedna osoba jest posiadaczem biznesu, a druga jest zatrudniona na umowę o pracę.

Podsumowując, możliwość odmiany opodatkowania to kwestia pojedyncza, niemniej przy aktualnej wielkości stóp, w większej części przypadków lepiej opłacalny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że najemca nieczęsto ponosi znaczne wydatki, które zdołałby odliczyć od dochodów.

Comments |0|

*

Legend *) Required fields are marked
**) You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Category: Bez kategorii
Tags: , ,