Nie tylko miedź – o polskich złożach

Polacy czasami patrzą z zawiścią na inne kraje, że te mają spore złoża bogactw naturalnych.

Bez powodu. Polska również nie ma się czego wstydzić i ma wielkie złoża. Zobaczmy, co jest u nas najcenniejsze.

Węgiel kamienny

złoża naturalne

Polska jest liderem, tuż za Niemcami, jeżeli mówimy o wydobywaniu węgla kamiennego. Rzecz jasna, przez to około 80% energii wytwarzanej jest w starych elektrowniach. Rodzi to dużewielkie protesty zielonych, dlatego stosowane są do węglowych elektrowni nowoczesne filtry hydrauliczne i wdrażane są zaostrzenia norm emisji CO2. Również w najbliższych latach jest możliwe że Unia Europejska zwiększy limity na kraje członkowskie wytwarzające dwutlenek węgla, na czym może sporo stracić nasze państwo. Nadal jednak nie ma innego wyjścia do czasu ukończenia elektrowni atomowej.

Sjenit

Nie tak wartościowy jak srebro, to wciąż dalej chętnie kupowany. Sjenit czy też kostka sjenitowa wykorzystywane są do wielu celów, w budowlance i nie tylko przez co ma nabywców również poza granicami kraju. Przy okazji wydobycia sjenitu kopalnia wydobywa też kruszywo drogowe, na które w ostatnich latach z racji wielu budowli, tworzy się wielkie zapotrzebowanie.

Srebro

Sprzedawane są przez naszą najpotężniejszą firmę KGHM. Polska ma bardzo duże pokłady miedzi, której ceny na giełdach światowych w minionych 7 latach dużo zdrożały. Co ciekawe, w procesie wydobywania miedzi pozyskiwane jest srebro. Po Indiach Polska jest drugim na świecie producentem srebra.

Są też inne rzeczy, o których można by wspomnieć. Węgiel brunatny nie jest tak kaloryczny jak zwykły węgiel, ale za to jest o wiele tańszy a jego wydobycie jest łatwiejsze co wynika z odkrywkowej metody wydobycia. Jesteśmy także sporym producentem wierzby energetycznej i pozostałych roślin służących do produkcji paliw energetycznych.

Źródło: sjenit.com.pl

Comments |0|

*

Legend *) Required fields are marked
**) You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Category: Bez kategorii
Tags: , , , , , , ,