Jak przebiega proces cynkowania? Jakie zjawiska wtedy mają miejsce? Z jakich etapów jest złożony?

Proces cynkowania to etapy wstępne, które mają poprzedzić późniejsze zanurzenie elementu ze stali w rozpuszczonym cynku. Dzięki temu może stworzyć się mechanicznie trwała jak i nieprzepuszczalna powłoka, jaka ochroni materiał przed rdzą.

Pierwszy etap procesu to mechaniczne usunięcie niejednorodności, jakie przylegają do powierzchni naszego przedmiotu. Nieczystości, takie jak piasek, początki korozji lub żużel, usuwane są metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Przebieg tego procesu polega na usunięciu różnego rodzaju zabrudzeń z powierzchni wyrobu. Pomagają w tym ścierające materiały metalowe w obiegu zamkniętym. podczas takiej obróbki strumień sprężonego powietrza(polecamy montaż rekuperacji) wzbogacony w drobinki ścierne, kieruje się na powierzchnię poddaną mechanicznemu czyszczeniu. Zależnie od rodzaju stosowanego surowca ściernego, jak również prędkości, z jaką uderza on w daną rzecz, jest możliwe by otrzymać różne efekty wygładzania, nagrzewania czy deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W kolejnym procesie ocynkownia ogniowa zachodzi odtłuszczanie – ważna strona. Elementy stali przed zanurzeniem w kąpieli cynkowej muszą pozostać wolne od tłuszczu, a także innych elementów, jak substancje woskowate i olej, jakie powodują reakcję żelaza z cynkiem. Ten etap powoduje uzyskanie chemicznie czystej powierzchni, na niej powstanie stop stali z cynkiem. Kolejny etap cynkowania to trawienie nawierzchni. Przez to możemy skutecznie ściągnąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza czy zgorzelina, jakie powstają w czasie walcowania i wyżarzania poszczególnych części konstrukcyjnych. Najbardziej znanym sposobem trawienia jest kąpiel w kwasie solnym. Wytrawiona w ten sposób stal może przejść do ostatniej części, którą jest topnikowanie.

Etap ten polega na włożeniu części ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku i amonu, przez to mamy pewność, że będzie miał miejsce odpowiedni przebieg reakcji chemicznych, jakie obserwowane są w czasie cynkowania. W sposobie suchym chlorek amonu to 15% roztworu, natomiast w mokrej odmianie sole występują w składzie 1:3. Zadaniem topników jest więc oczyszczenie powierzchni stalowych z niewielkich nawet ilości tlenków, przez co skutecznie można zmniejszyć ryzyko utlenienia stali przed jej wprowadzenie w płynnej substancji cynkowej.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Pszczelarstwo
Tagi: , , ,