Obszary, w których występują kopalnie odkrywkowe

Nie raz słyszeliśmy, że nasz kraj kopalniami stoi. Może dawniej tak się mawiało. Dziś kopalnie zamykamy. Górnicy stale protestują, bo zabiera im się jedyne źródło finansowania własnej rodziny. A sporo osób się dziwi się, bo uważa, że mogą zmienić kwalifikacje. Ale te osoby, nie wiedzą, że ludzie pracujący na kopalni pracują tam z dziada pradziada i tak realnie nie są w stanie się przekwalifikować. A wyjazd z kraju i praca w kopalniach w innych państwach jest dość ryzykowna i często nie jest możliwa.

kopalnia
Ostatnimi czasy kontrowersje dotyczą nie tylko górników pracujących na dole, ale też kopalni odkrywkowych. W różnych krajach taka metoda wydobywania surowców jest stosowana, ale w naszym kraju niestety coraz dużo grono osób jest przeciwnych i w tej kwestii są organizowane protesty okolicznych mieszkańców. Ludzie twierdzą, że odkrywka zniszczy m.in. okoliczne uprawy. Wiadomo, że ludzie protestujący mają wiele innych powodów dla których są na nie. Jednak warto wziąć pod uwagę to, że odkrywka to nie tylko wady.

Mieszkańcy sporej ilości gmin w Polsce twierdzą, że powstanie kopalni (kotwiarka) odkrywkowej w ich okolicy przyczyni się do katastrofy ekologicznej. W związku z tym ludzie protestują. My Polacy nauczyliśmy się, że trzeba organizować protesty wtedy dopiero nasz głos jest słyszany. Dlatego ludzie z miejscowości Krobia razem z ludźmi z okolicznych gmin i nie tylko, zrobili niemalże ośmiokilometrowy łańcuch z ludzi, protestujących przeciw budowie odkrywki Poniec-Krobia-Oczkowice. Ludzie chcą, by zaprzestano rozważań dotyczących tworzenia kopalni odkrywkowych w ogóle.

kopalnia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl

Wiadomo, że teren przy jak i teren samej kopalni odkrywkowej uległby całkowitemu przeobrażeniu, ale poza wieloma minusami są również zalety inwestycji. Nowe miejsca pracy i opcja otrzymania cennych złóż. Jednak każdy ma swoją opinie i w tej sytuacji nie da się znaleźć złotego środka. Bez względu na podjętą decyzję będą osoby niezadowolone. Warto byłoby zamiast krzyczeć lub podejmować decyzje na górze przeprowadzić rozmowę publiczną ze zwolennikami i przeciwnikami zrobienia kopalni odkrywkowej. Przez to moglibyśmy przynajmniej przyjrzeć się sytuacji z dwóch stron i wybrać któreś ze stanowisk, można byłoby zrozumieć, o co w tym chodzi.

Comments |0|

*

Legend *) Required fields are marked
**) You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Category: Bez kategorii
Tags: , , ,