Obrót pieniądzem

We współczesnym świecie pieniądz ma niezwykle istotną funkcję. Wiele osób jest zdania na przykład, że jest on najwyższą wartością obecnie. Za pieniądze można bowiem kupić sporo rzeczy. Przede wszystkim jednak posiadanie gotówki pozwala na godziwe życie bez biedy i głodu. Wielu ludzi nie zastanawia się nad tym, jaką drogę przebył pieniądz zanim dotarł do ich portfela. Banknoty i monety z uwagi na to, że są przekazywane pomiędzy ludźmi, są zresztą siedliskiem bardzo wielu bakterii.

pieniądze

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Niezbyt często zdarza się, że z bankomatu otrzymuje się całkowicie nowe pieniądze, zwykle są to pieniądze z obiegu, już wcześniej używane W Polsce dla niektórych w pewnym sensie legendą jest banknot o nominale 200 złotych, który w użyciu zdarza się raczej rzadko. Banknoty skup banknotów są także przedmiotem bardzo często podrabianym w celu osiągnięcia własnych korzyści. Z tego powodu pieniądze posiadają wymyśle zabezpieczenia, by zapobiec oszustwom.

Rozmaite walutyW skali świata jest bardzo dużo różnorodnych walut. Przed erą gotówki płacono zazwyczaj różnorodnym towarem, wymieniając się ze sobą. Era gotówki przyniosła rozmaite waluty, które dodatkowo w każdej chwili zmieniają kursy względem siebie. Kurs określonej waluty uzależniony jest od różnorodnych czynników, przykładowo ogólnej sytuacji gospodarczej danego kraju. Nieobcym dla wielu procesem jest inflacja, w wyniku której pieniądze coraz bardziej tracą swoją wartość. Dla wymiany waluty na inną należy udać się do kantoru. W większych miejscowościach tego rodzaju miejsc jest bardzo wiele. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „kantor Wrocław” można to zobaczyć na własne oczy.

kantor w centrum handlowym

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Pieniądze okolicznościoweNa terenie Polski co pewien czas wypuszczanie są charakterystyczne pieniądze, o charakterze okolicznościowym. Tworzone są z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia lub rocznicy. Mogą mieć różne nominały, bywają to na przykład 500-złotowe, jakich nie używa się na co dzień. Wśród nich z pewnością najpopularniejsze są monety dwuzłotowe, które stosunkowo często można znaleźć w obiegu. Aktualnie spora liczba osób kolekcjonuje te monety. Niektóre z nich, z uwagi na swoją rzadkość, są warte niezwykle dużo, czasami nawet do kilkuset złotych.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,