Krótki przewodnik po odlewach

W poniższym, króciutkim artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak pracują odlewnie, jakie istnieją techniki odlewów i wiele innych, z pewnością przydatnych wiadomości.

Najpierw przyjrzyjmy się definicji odlewania. To technologia wytwarzania rzeczy, opierająca się na wsadzaniu gorącego, upłynnionego metalu bądź stopu do wcześniej wykonanych form modelujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Każdy proces trzeba zacząć od wykonania formy, z której powstaną odlewy.

Technologia umożliwia wykonanie naprawdę złożonych kształtów, czasem jednak niezbędna jest ponadprogramowa szlifierka po odlewie. Przejdźmy do typów odlewania.

Odlewy kokilowe są używane najczęściej przy aluminium i ołowiu. Opierają się na wlewaniu ciekłego metalu do permanentnej formy, zwanej kokilem. Technologia ta cechuje się niską chropowatością rezultatu, a także sporą jakością. Dodatkowo nie zabiera wiele czasu, przez co jest bardziej energooszczędna. Należy zaznaczyć, że jest to dość stara metoda. Wymyślono ją dwa wieku temu i pełniła kluczową funkcję w industrializacji okresu Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają stopy aluminium.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że przed wlaniem metalu, formę dociska się sporym ciężarem, a następie upłynniony stop wtłacza się pod wielkim ciśnieniem. To chętnie wykorzystywana metoda. Jej zaleta bierze się z niezłej jakości rezultatu i krótkiego czasu działania. Nagminnie stosowana przy wielkich seriach produkcyjnych. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z gorącą i niskotemperaturową komorą tłokową. Stosuje się je w zależności od odmiany metalu.

Ostatnim pojęciem, jakie pragnę wam przedstawić, jest wyżarzanie. Zapewne się domyślacie, że to po prostu obróbka cieplna. Surowiec podgrzewa się do określonej temperatury, przechowuje w ustabilizowanych warunkach przez dłuższy czas, a później wolno chłodzi. Czyni się tak, by zatrzeć wszelkie nierówności w konstrukcji odlewu.

Jeżeli publikowany tekst jest dla Ciebie atrakcyjny, to spójrz też na pomocne materiały (https://www.ehydrogaz.pl/), które mają intrygujące informacje – niewątpliwie Cię pochłoną zupełnie!

Do każdego rodzaju metalu i stopnia niejednorodności, używa się różne temperatury i czasy ekspozycji. Rodzaje wyżarzania to na przykład: ujednorodniające, stabilizujące i normalizujące – rzetelne omówienie tematu.

To już wszystko. Sądzę, że teraz odlewy przestały mieć przed wami tajemnice.

Źródło: Alwro S. A.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,