Jakie znaczenie ma stan opon na bezpieczeństwo jazdy, dlaczego trzeba wymieniać opony na zimę.

Bezpieczeństwo jazdy zależy od licznych czynników. Bezwzględnie musi on mieć sprawne hamulce, komplet świateł i dobrej jakości opony. Przy oponach najważniejsze są dwie rzeczy, czyli pilnowanie odpowiedniej wysokości bieżnika oraz montaż sezonowych opon na zimę i lato. Jeśli chodzi o bieżnik przepisy dokładnie precyzują, jaka musi być jego najmniejsza wysokość.

Opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach występują specjalne oznaczenia które informują, jeżeli bieżnik jest już w stanie krytycznym. Wielu kierowców lekceważy sobie trochę wymianę opon z tego powodu, a przecież może to mieć ogromne znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczną jazdę.

O ile na suchych nawierzchniach może to nie będzie miało aż tak dużego znaczenia, to w przypadku, gdy spadnie deszcz pojazd łatwiej może wpaść w poślizg. () I w najlepszym razie zakończy się to odrobiną strachu albo niedużą stłuczką, a w gorszym poważniejszym wypadkiem.

Jak myślisz? Czy omawiany wątek jest zajmujący? Jeżeli tak, to kliknij w link oraz zbadaj praktyczne informacje (https://www.sklep.techkar.pl/produkty/akcesoria_czesci_myjek_cisnieniowych_techkar/czesci_myjek_techkar/glowice_pompy_techkar,2,3539) – wciągną Cię kompletnie.

Oprócz tego za jazdę ze zbyt małym bieżnikiem grozi mandat, więc chyba raczej lepiej będzie unikać tego typu sytuacji.

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa jazdy jest także zakładanie odpowiednich opon na daną porę roku. O ile jeżdżenie w lecie na oponach zimowych zakończyć się może co najwyżej ich szybkim zniszczeniem i kupnem nowych, to już przeciwnie robić się nie powinno. Opony letnie są zrobione z twardej mieszanki, jaka doskonale sobie radzi w wysokich temperaturach. Jednak jej minusem jest to, że gdy jest zimno staje się twarda i sztywna, zupełnie tracąc swoje właściwości.

Bardzo wydłuża się droga hamowania, co jest niezwykle niebezpieczne szczególnie w warunkach zimowych, kiedy na drogach jest ślisko i mokro. Zimówki posiadają zupełnie inny skład mieszanki, poza gumą są też w nich dodatki, dzięki którym nawet przy dużym mrozie opona nie będzie sztywnieć.

Nieco inny jest też bieżnik, opony zimowe posiadają odpowiednie nacięcia nazywane też lamelkami, dzięki którym pojazd będzie dużo lepiej sobie radził na śniegu. Warto pamiętać o regularnej wymianie opon, bo od tego zależy przecież bezpieczna jazda po ulicach.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,