Budowa nowych dróg na grząskich terenach dzięki zagęszczaniu gruntów

Polska w ostatnich latach bardzo sprawnie rozwija się, ścigając dobrze usprawnione zachodnie kraje. Przede wszystkim jest to zauważalne w poszerzaniu infrastruktury drogowej i kolejowej. Jeszcze kilka lat temu w kraju istniało tylko kilka fragmentów autostrad, które standardem dorównały trasom w krajach zachodnich. Dynamicznie zaczęto się poprawiać w momencie wstąpienia kraju do Unii Europejskiej.

budowa dróg

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com
Unia wspierała nam przez dofinansowania do wielu inwestycji które w tym okresie odbywały się na obszarze państwa. Jak wiemy bardzo duża ilość inwestycji potrzebowała niezwykle dużych ilości pieniędzy a także masę dłoni do pracy i wiele maszyn. W jaki sposób takowe drogi powstają? Otóż z początku konieczne jest stworzenie planów i wskazanie stosownej linii nowo powstałej jezdni. Jednakże nie wolno tak sobie wyznaczyć drogi, otóż na początku wskazane jest zrobienie analiz stabilności gruntów pod trasę. W sytuacji, gdy analizy nośności gruntu dość dużo przekraczają właściwe parametry konieczne jest wytyczenie innej drogi albo zagęszczanie gruntów. Takie zagęszczanie stosowane jest, by w późniejszym czasie inwestycji i w czasie normalnej eksploatacji zanadto szybko nie uszkodzić nowej powierzchni.

inwestycje

Autor: titicat
Źródło: http://www.flickr.com/photos/titicat/3551332279/
Zagęszczanie i wzmacnianie gruntów (więcej ) opiera się na ubijaniu i obsypywaniu podłoża tak zwanym tłuczniem. Jest to wytwór zaistniały poprzez zmieszanie małych kamieni jak i mieszaniny piasku jak i cementu. Po wysypaniu na tłucznia konieczne jest jego rozrzucenie oraz ubijanie. Przy budowie dróg dość często używa się ogromnych oraz masywnych walców do rozbijania podłoża.

Gdy dowiesz się o posiadającej fascynującą Ciebie treść nowej witrynie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info (http://bautec-lodz.pl/ogrodzenia-tymczasowe/) odnośnie źródeł, z których pobiera ona dane.

W taki sposób wzmacnianie gruntu zachodzi poprzez nakładanie kilku powłok tłucznia.

W zależności od podstawowych parametrów substratu wykorzystuje się właściwą porcję wyrzucanego surowca zagęszczającego. Żeby dobrać odpowiednią jego ilość po kolejnej wyrzucanej i utwardzonej warstwie sporządza się badania, jakie określają nośność gruntu. Są to bardzo złożone i ciężkie badania, dlatego osoba przeprowadzająca a także podpisująca się pod takowymi badaniami musi posiadać wieloletnie doświadczenie jak i wiele kursów.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>